Ktoré autá sú podľa nemeckých STK (ne)spoľahlivé? Tradične si dobre vedú japonské autá, pozor si dajte na Daciu a Teslu.
Nemecká spoločnosť TÜV vydala svoju tradičnú štatistiku spoľahlivosti jazdených áut. Čísla pochádzajú z technických kontrol na nemeckých staniciach STK. Treba dodať, že TÜV nie je v Nemecku jediným prevádzkovateľom STK, avšak čo sa týka počtu kontrolovaných vozidiel, patrí medzi najväčších.
Štatistika ukazuje mieru poruchovosti pri jednotlivých modeloch, pričom poruchovosťou sa rozumie priemerná miera zistených závad pri kontrole STK.
🥇 Najspoľahlivejšie autá naprieč vekovými kategóriami
- Mercedes-Benz triedy B: Vo všetkých kategóriách skončil v TOP 10.
- Volkswagen Golf Sportsvan: V troch kategóriách skončil v TOP 3.
- Mazda: Modely Mazda 2, CX3 a Mazda 3 dosahujú veľmi dobrú spoľahlivosť.
- Suzuki Vitara: Lacné a veľmi spoľahlivé auto.
- Audi Q2: Pravidelne sa umiestňuje v TOP 10.
⚠️ Najmenej spoľahlivé autá naprieč vekovými kategóriami
- BMW radu 5 / 6: Absolútny prepadák v mnohých kategóriách, poruchovosť až 32 %.
- Dacia Duster / Sandero: Lacno vyrobené autá, ktoré sú po 6 rokoch veľmi nespoľahlivé.
- Renault (Clio, Twingo, Mégane): Najhoršie v kategórii 12 až 13 rokov.
- BMW (viacero modelov): Zložitá technika sa odráža v nízkej spoľahlivosti.
- Tesla Model Y / Model 3: Obe obľúbené modely vykazujú mnoho závad.
Autá do 3 rokov
✅ Najspoľahlivejšie autá vo veku od 2 do 3 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Mazda 2 |
2,9 % |
29 000 km |
| 2. |
Mercedes-Benz B |
3,0 % |
41 000 km |
| 3. |
Volkswagen T-Roc |
3,0 % |
37 000 km |
| 4. |
Toyota Yaris Cross |
3,2 % |
32 000 km |
| 5. |
BMW 1/2 |
3,3 % |
41 000 km |
| 6. |
Mini Cooper SE |
3,5 % |
27 000 km |
| 7. |
Audi Q3 |
3,9 % |
46 000 km |
| 8. |
Kia Sportage |
4,0 % |
38 000 km |
| 9. |
Audi Q4 e-tron |
4,0 % |
42 000 km |
| 10. |
Volkswagen Touareg |
4,1 % |
59 000 km |
❌ Najmenej spoľahlivé autá vo veku od 2 do 3 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Tesla Model Y |
17,3 % |
55 000 km |
| 2. |
Ford Mondeo |
14,3 % |
76 000 km |
| 3. |
Tesla Model 3 |
13,1 % |
56 000 km |
| 4. |
Dacia Spring |
13,0 % |
26 000 km |
| 5. |
Renault Mégane |
11,8 % |
50 000 km |
| 6. |
Ford S-Max |
11,8 % |
67 000 km |
| 7. |
Opel Crossland X |
10,0 % |
30 000 km |
| 8. |
Opel Astra |
9,9 % |
54 000 km |
| 9. |
Volkswagen Caddy |
9,8 % |
61 000 km |
| 10. |
Škoda Superb |
9,6 % |
77 000 km |
Autá do 5 rokov
✅ Najspoľahlivejšie autá vo veku od 4 do 5 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
VW Golf Sportsvan |
4,0 % |
52 000 km |
| 2. |
Volkswagen T-Roc |
4,0 % |
55 000 km |
| 3. |
Audi Q2 |
4,5 % |
54 000 km |
| 4. |
Mercedes-Benz GLC |
4,8 % |
73 000 km |
| 5. |
Mazda 2 |
4,9 % |
47 000 km |
| 6. |
Opel Corsa-e |
5,0 % |
34 000 km |
| 7. |
Mercedes-Benz B |
5,1 % |
55 000 km |
| 8. |
Peugeot 2008 |
5,4 % |
50 000 km |
| 9. |
Volkswagen ID.3 |
5,5 % |
44 000 km |
| 10. |
Audi A4/A5 |
6,0 % |
84 000 km |
❌ Najmenej spoľahlivé autá vo veku od 4 do 5 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
BMW 5/6 |
21,5 % |
92 000 km |
| 2. |
Tesla Model 3 |
21,0 % |
86 000 km |
| 3. |
BMW 2 Active Tourer |
20,6 % |
66 000 km |
| 4. |
Mini |
19,8 % |
50 000 km |
| 5. |
BMW X1 |
19,8 % |
66 000 km |
| 6. |
Volkswagen Sharan |
19,1 % |
83 000 km |
| 7. |
BMW 1/2 |
18,6 % |
61 000 km |
| 8. |
Seat Alhambra |
18,2 % |
79 000 km |
| 9. |
BMW 3/4 |
17,8 % |
85 000 km |
| 10. |
Opel Crossland X |
17,0 % |
46 000 km |
Autá do 7 rokov
✅ Najspoľahlivejšie autá vo veku od 6 do 7 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Volkswagen T-Roc |
6,7 % |
76 000 km |
| 2. |
VW Golf Sportsvan |
6,9 % |
69 000 km |
| 3. |
Audi Q2 |
7,5 % |
74 000 km |
| 4. |
Škoda Karoq |
7,8 % |
85 000 km |
| 5. |
Mazda CX-3 |
7,9 % |
70 000 km |
| 6. |
Suzuki Swift |
8,4 % |
70 000 km |
| 7. |
Audi A3 |
8,5 % |
87 000 km |
| 8. |
Škoda Kodiaq |
8,7 % |
110 000 km |
| 9. |
Suzuki Vitara |
8,7 % |
78 000 km |
| 10. |
Mercedes-Benz B |
9,1 % |
75 000 km |
❌ Najmenej spoľahlivé autá vo veku od 6 do 7 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Dacia Duster |
23,5 % |
78 000 km |
| 2. |
BMW 5/6 |
22,3 % |
124 000 km |
| 3. |
Volkswagen Sharan |
21,7 % |
115 000 km |
| 4. |
Nissan Micra |
21,5 % |
66 000 km |
| 5. |
Renault Zoe |
21,4 % |
66 000 km |
| 6. |
BMW X5/X6 |
20,8 % |
124 000 km |
| 7. |
Seat Alhambra |
20,6 % |
107 000 km |
| 8. |
BMW 2 Active Tourer |
20,3 % |
90 000 km |
| 9. |
Opel Crossland X |
20,1 % |
61 000 km |
| 10. |
Citroen Berlingo |
20,0 % |
99 000 km |
Autá do 9 rokov
✅ Najspoľahlivejšie autá vo veku od 8 do 9 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Mazda CX-3 |
9,7 % |
86 000 km |
| 2. |
VW Golf Sportsvan |
10,3 % |
92 000 km |
| 3. |
Mercedes-Benz B |
11,0 % |
90 000 km |
| 4. |
Seat Ateca |
11,1 % |
112 000 km |
| 5. |
Suzuki Vitara |
11,4 % |
104 000 km |
| 6. |
Mazda 2 |
11,9 % |
89 000 km |
| 7. |
Audi A3 |
12,3 % |
114 000 km |
| 8. |
Mercedes-Benz GLE/ML |
12,3 % |
143 000 km |
| 9. |
Mercedes-Benz A |
12,7 % |
105 000 km |
| 10. |
Volkswagen Golf |
14,1 % |
120 000 km |
❌ Najmenej spoľahlivé autá vo veku od 8 do 9 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
BMW 5/6 |
29,9 % |
163 000 km |
| 2. |
Dacia Duster |
29,8 % |
101 000 km |
| 3. |
Dacia Sandero |
27,8 % |
87 000 km |
| 4. |
BMW X5/X6 |
27,4 % |
153 000 km |
| 5. |
Ford Focus |
26,1 % |
124 000 km |
| 6. |
Citroen Berlingo |
25,3 % |
118 000 km |
| 7. |
Renault Clio |
24,8 % |
91 000 km |
| 8. |
Nissan Micra |
24,4 % |
74 000 km |
| 9. |
Ford Fiesta |
24,3 % |
93 000 km |
| 10. |
Fiat 500 |
23,5 % |
72 000 km |
Autá do 11 rokov
✅ Najspoľahlivejšie autá vo veku od 10 do 11 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Mercedes-Benz B |
13,9 % |
108 000 km |
| 2. |
Mercedes-Benz GLE/ML |
15,2 % |
170 000 km |
| 3. |
Mercedes-Benz A |
15,4 % |
124 000 km |
| 4. |
Volkswagen Touareg |
15,5 % |
176 000 km |
| 5. |
Audi A3 |
16,2 % |
135 000 km |
| 6. |
VW Golf Plus |
16,4 % |
99 000 km |
| 7. |
Mitsubishi Space Star |
16,5 % |
93 000 km |
| 8. |
Mini Cooper |
17,0 % |
102 000 km |
| 9. |
Volkswagen Golf |
17,4 % |
139 000 km |
| 10. |
Audi Q5 |
18,1 % |
163 000 km |
❌ Najmenej spoľahlivé autá vo veku od 10 do 11 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Dacia Duster |
34,2 % |
123 000 km |
| 2. |
Renault Twingo |
32,1 % |
92 000 km |
| 3. |
BMW 5/6 |
32,1 % |
187 000 km |
| 4. |
Renault Mégane |
31,7 % |
138 000 km |
| 5. |
Dacia Sandero |
31,5 % |
105 000 km |
| 6. |
Citroen C3 |
30,7 % |
101 000 km |
| 7. |
Hyundai i30 |
30,1 % |
127 000 km |
| 8. |
Kia Ceed |
29,6 % |
129 000 km |
| 9. |
Ford Mondeo |
29,6 % |
182 000 km |
| 10. |
Citroen Berlingo |
29,6 % |
142 000 km |
Autá do 13 rokov
✅ Najspoľahlivejšie autá vo veku od 12 do 13 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Volkswagen Touareg |
17,9 % |
204 000 km |
| 2. |
Mercedes-Benz B |
19,0 % |
124 000 km |
| 3. |
Mercedes-Benz GLE/ML |
19,3 % |
193 000 km |
| 4. |
Mini Cooper |
20,8 % |
117 000 km |
| 5. |
Mazda 3 |
20,9 % |
128 000 km |
| 6. |
VW Golf Plus |
21,2 % |
116 000 km |
| 7. |
BMW X1 |
22,1 % |
151 000 km |
| 8. |
Audi Q3 |
22,7 % |
148 000 km |
| 9. |
Volvo XC60 |
22,7 % |
197 000 km |
| 10. |
Audi Q5 |
24,4 % |
134 000 km |
❌ Najmenej spoľahlivé autá vo veku od 12 do 13 rokov
| Poradie |
Model |
Poruchovosť |
⌀ nájazd |
| 1. |
Renault Clio |
40,4 % |
121 000 km |
| 2. |
Renault Twingo |
40,0 % |
112 000 km |
| 3. |
Dacia Sandero |
38,1 % |
117 000 km |
| 4. |
Nissan Qashqai |
37,6 % |
149 000 km |
| 5. |
Renault Mégane |
37,4 % |
153 000 km |
| 6. |
Citroen C3 |
37,0 % |
112 000 km |
| 7. |
Hyundai i30 |
36,1 % |
138 000 km |
| 8. |
Kia Sportage |
35,6 % |
146 000 km |
| 9. |
Fiat Panda |
35,5 % |
100 000 km |
| 10. |
Dacia Duster |
35,4 % |
136 000 km |
Vyberáte si jazdené auto? ✅ Overte si jeho históriu!
Aj spoľahlivé vozidlo sa môže stať nočnou morou, ak si ho pred kúpou dôkladne nepreveríte. Práve história auta vám najviac napovie, ako a kde bolo vozidlo používané, či nebolo poškodené alebo mu nebol stočený tachometer.
Históriu jazdeného vozidla si môžete jednoducho overiť v najväčšej databáze záznamov o jazdených vozidlách v Európe na webe Cebia.com.
Overte si vozidlo:
💰 Tip: Chcete získať zľavu 10 % na overenie vozidla? Stačí sa prihlásiť na odber noviniek a my vám zľavu obratom pošleme na váš e-mail -> Prihlásiť odber.

Česká verzia: Nejméně a nejvíce spolehlivé ojetiny dle TÜV Report 2026
Rumunská vezria: Cele mai puțin și cele mai fiabile mașini rulate - Raportul TÜV 2026